Kapitalizmin derin çukurunda boğulurken ..

Kapitalizmin derin çukurunda boğulurken ..

Söylemlerimiz ne kadar da iddialı . Oysa alçakgönüllülükte örnek alınacak peygamber soyundan geliyoruz. Geliyor muyuz ? Sahi?

Ayağı toprağa basmadan büyüyen çocuklarımız var. Bisiklet sürmeden , mahallede taş sektirmeden , komşu teyzenin aşuresini yemeden büyüyen çocuklarımız.

Bize sundukları ideal yaşamı yakalayamıyoruz maalesef. Başımız göğe ersin diye çelikle açıklık geçmeye ne meraklıyız. Deniz gören rezidansımızda 50.katta nefes aldığımızı sanıp 60 metrekare hücreye insanlığımızı gömüyoruz. Kapının önünde ayakkabı bırakmak ‘köylülük’ oldu. Ne çok ötekileştiriyoruz ,ne çok meraklıyız. Bizim için kurguladıkları ideal yaşamda sporumuzu yapıp kahvemizi içiyormuşuz. Sabah 7 de ofiste olmak için 5 te evden çıkan insanlar olmamıza rağmen , kahve içiyormuşuz, keyifle hemde. Aynaya bakmıyoruz hırsımız boğazımızda düğümlü kalıyor. Yetişemiyoruz , kovalarken kaçırıyoruz hayatımızı. Ne için neden yaşıyoruz? Sorgulayan yok. Tabiata dokunmuyoruz katlediyoruz. Tokiler çıkıyoruz. Estetik mi ? Hak getire.

Selamlaşmıyoruz , hal hatır sormuyoruz , soramıyoruz. Değerlerimiz yitip giderken robotlaşıyoruz. Haliyle mekanik düşünüyor , mekanik üretiyoruz. Daha doğrusu tüketiyoruz. Harcıyoruz ; doğayı , insanlığımızı , değerlerimizi..

Emanete hıyanet ediyoruz hala uyuyoruz. Materyalist dünya görüşüne kapılıp maddeyi istiyor , maddeye mana yüklüyor , maddeyle var oluyoruz. Az yemek yiyip zihnini aydınlatan ehli sünnetin temsili ümmetin yaptığına bakın . Heyhat!

“Öyle erlerdir ki; onları ticaret, alış-veriş Allah’ı anmaktan alıkoymaz.” (Nur; 37)

Peki ya biz? Ümmetin parsel parsel bölündüğü 21.y.y.da faizci sistemle ‘köşeyi dönüyoruz’ . Yakıp yıkıyoruz. Kulübelerde hayvan besliyor , sirklerde aslan eğitiyor , oksijen tüpüyle yaşamaya çalışıyoruz.

Çin Devlet Haber Ajansı Xinhua’ya göre, Pekin’in güneydoğusunda yer alan liman şehri Tientsin’de yetkililer otobanları kapatmış, toplu taşıma kapasiteleri yüzde 15 artırılmış . Neden?

Çin malına ne oldu ? Üretimde dünya sıralamasında ilk sıraları oynuyordu ?

Hayrandık ulaşamıyorduk. ‘Karınca gibi çalışıyor adamlar’ diyorduk. Oksijeni bile tükettiler.

Velhasıl sözün özü ; zühd, vera , takva , tevazu..

Değerlerimiz , yitip giden insanlığımızın timsali. Hislerinden olup maddeyi inşaa eden insanın hazin sonu.

Helalin fazlasından kaçan ecdadı mı devam ettiriyoruz?

Nefesimiz tükenmeden anlamak dileğiyle.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s